Alper BOZDEMİR SEO Eğitimi

Bu güne kadar bir çok SEO eğitimine katılım sağladım. Mert ERKAL, Ayhan KARAMAN, İlyas TEKER bunlardan bir kaçı, son olarak 5 Ekim ’19 ‘da Alper BOZDEMİR’in hazırlayıp sunduğu SEO eğitimine katıldım. Güzel bir eğitim oldu, buradan kendisine teşekkür ediyorum.

Alper BOZDEMİR kimdir?

Alper yılladır SEO ile işli dışlı olan ve bu işten zevk alan sayılı bir kaç SEO uzmanından bir tanesi. PEAL PEAK firması ile SEO danışmanlık hizmeti veriyor. Son zamanlarda da eğitmen ve konuşmacı olarak etkinliklerde yer almaya başlamış (bu 2. etkinliğiymiş). Bu güne kadar bir çok kurumsal referansı olduğunu gördüm, bu kadar kurumsal referansını görünce şaşırmadım desem yalan olur. Özellikle Linkedin sayfasından güzel içerikler paylaşıyor ve takipteyim 🙂

Eğitimde Nelerden Konuştuk?

Arama motorlarının çalışma prensibinden başlayarak sitenin hızlandırılması ile son bulan dinlemesi zevkli bir eğitim oldu. Html içeriğin javascript içeriğe göre kat kat daha kolay taranabildiği. İçeriğin en önemli kriterlerden birisi olduğu ve bol bol uzun içerik üretmemiz gerektiği, konuşulan konulardan bir kaçı oldu.

Benim de Has Web Tasarım olarak yıllardır uyguladığım içerik, içerik, içerik stratejisi ile Web tasarım yaptığım, projelerin zirvede kalmasının nedenlerini bu eğitimde daha da iyi anlamış oldum. Özellikle satın alınan backlinklerin zararları ki bu sistemi yıllardır kullanmıyorum, geri dönüşü çok zor olan bir süreç olduğu yine eğitimde konuşulanlar arasında idi.

SEO konuşulur da Google konuşulmaz mı?

Google‘ın yıllar boyunca kat ettiği yol; anahtar kelimenin sayfaya gömülmesi ile ilk sayfada yer alan sitelerden, yapay zeka ile cümleleri yorumlayan bir arama motoru ile karşı karşıya olduğumuzdan konuştuk. dünya genelinde her 100 aramadan 15’inin yeni sorgu olduğu ve Google’ın yapay zeka sayesinde bu aramaları anında yorumlayıp en iyi sonucu getirdiğini öğrendik.

Bir diğer konu içeriğin fayda sağlaması, yazarın otoriter ve yazdığı içerik hakkında uzman olması. Sağlık sektöründe gerekirse yazar doktorlardan destek alınmasının önemli bir ayrıntı olduğu. İçeriğin 300 kelime olması yeterli olduğu tabusunun yıkılarak, konuyu enine boyuna işleyerek gerekirse 2 bin kelime yazılmasında seo açısından öneminden bahsedildi.

Hızlı Açılan Siteler Bir Adım Öne Çıksın!

Site hızı diğer konulardan birisiydi. İnsanların bir kaç saniye bile geç açılan sitelerden uzak durduğu ve 2-3 saniye gibi bir ortalamayı tutturmamız gerektiği, site hızlandırma için gerekli eklentiler, css ve js dosyalarının düzenlenmesi gereksiz kodların kaldırılması gibi, püf noktaları da Alper’den dinledik.

Genel olarak güzel bir eğitim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hafta içi olması benim için bir avantaj oldu. Her ne kadar İstanbul trafiğinden nasibimi alsam da zamanında eğitime katılım sağladım. Bu arada eğitim Dome İstanbul’da yapıldı ve Google’ın etkinlikleri de burada yapılıyormuş ve ortamı görme şansım oldu bu eğitimle. Ortam özgür bir ruhu temsil ediyor gibi geldi bana. Dome İstanbul modern renkler ve mobilyalar ile donatılmış bir bina. Eğitimde not için defter/kağıt kalem verilebilirdi. Bir de bazı kelimeleri alışkanlıktan dolayı sanırım ingilizce konuştu. Onları türkçe söyleyebilirdi belki. Bunlar da gözüme çarpan ayrıntılar oldu (nazar boncuğu olsun). Şimdilik bu kadar. Daha bir çok güzel not var tabii buraya yazamadığım. SEO her geçen gün gelişen ve çok severek yaptığım bir iş. Fırsatını bulduğumda bu tür eğitim ve etkinliklere katılmaay devam edeceğim.

Alper’e SEO’da başarılar dilerim. Her ne kadar bu eğitimlere yeni başlasa da ileride daha iyilerini yapacağından, daha iyi projeler çıkartacağından hiç kuşkum yok. Gördüğüm kadarıyla bu işi çok severek yapıyor ve karşılığını da alıyor. Tekrar teşekkürler Alper BOZDEMİR

Yorum bırakın

Scroll to Top