Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

Seo ve Web tasarım ayrılmaz ikilidir. Seo yani arama motoru optimizasyonu ile müşterilerinizi artırabilirsiniz. Bunun için web sitenizde bir takım değişiklikler yapılması ve site dışı doğru strateji ile tanıtımlar yapılması gerekir. Bunu her ne kadar site sahipleri bir yere kadar yapabilse de bir yerden sonra profesyonel destek almaları büyük avantaj ve zaman kazandırmaktadır.

Seo Nedir?

seo

Seo ingilizceden Türkçeye geçmiş bir terimdir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılan site içi ve site dışı yapılandırmaların tümüne verilen addır. Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulmuş ingilizce bir terimdir. Türkçe olarak SEO terimi üretilmediği için ingilizceden olduğu gibi Türkçeye geçmiştir. Digital ortamda seo adı olarak geçmekte ve seo hizmeti ile de yeni bir sektör oluşmuştur.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo yapabilmek için bir takım bilgilere sahip olmak gerekir. Dünyada en fazla kullanılan arama motoru olan Google web sitelerini bir çok kriterden geçirerek kullanıcıya en yararlı siteyi en üstte çıkarmaya çalışmaktadır. Bilinen 250’den fazla kriter (algoritma) mevcuttur. Seo yapmadan önce bu kriterler öğrenilmeli, site alt yapısına tam olarak müdahale edebilmeli ve yeni güncellemeler kısa zamanda uygulanabilmelidir. SEO’yu kendi içinde ikiye ayırabiliriz. Site içi seo ve site dışı seo. Site içi seo için arama motorlarına uygun şekilde kodlanmalı ve güncellenmelidir. Site dışı da kısaca doğru strateji ile web sitenin başka platformlarda tanıtılmasıdır.

Site içi Seo

Site içi seo için web sitenin alt yapısına tam olarak hakim olmak çok önemlidir. Bunun yanında web sitesi projesine başlamadan iyi bir araştırma yapmak, gerekli olan araç ve içeriklerin iyi bir strateji ile web sitesine eklemek ve arama motorlarına uygun şekilde siteyi inşaa etmek site içi seo için çok büyük avantajlar sağlar. Bunların yanında seo yapan kişinin bilgi birikimi de kısa zamanda sonuç alınabilmektedir.

Site dışı Seo

Site dışı seo kısaca başka sitelerde mevcut sitenin doğru bir şekilde tanıtımının yapılmasıdır. Bu, siteye direkt link vererek veya site ismini geçirerek yapılabilir (yapılan bu çalışmanın doğal olması en büyük kriterdir). Burada şu konu arama motorları için büyük önem taşımaktadır: kullanıcıya aradığını en kısa yoldan veren siteler en üst sıraları hak eder. Elbette bu ne kadar kriter olarak baz alınsa da kullanıcılar, legal veya illegal (spam) yollardan üst sıralara çıkabilmektedir. İllegal yolla üst sıralara çıkan siteler arama motorlarının güncellemelerinden cezalandırılır ve sıralamalarda tamamen veya kısmen çıkartılır.

Seo Hizmetimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz:

Arama motorlarında yükselmek için sabır çok önemlidir, sabırsızca aceleyle yapılan işlemler hatalara yol açabilir. İyi bir strateji yaparak adım adım ilerlemek gerekir. Has Web Tasarım ve SEO ® bir SEO projesini alırken minimum 6 ay gibi bir süre vermektedir. Arama motorları özellikle yeni siteleri tam olarak sindirmeli ve indeksindeki doğru yeri bulana kadar (ortalama 6 ay) süre geçmektedir.

Has Web Tasarım ve SEO ® ‘nun SEO HİZMETİ:

2012 yılından beri profesyonel olarak yaptığımız sitelere seo çalışmaları yapmaktayız. Referanslarımızı inceleyerek yapmış olduğum bir kaç siteyi görebilirsiniz. Seo sektöründe sabit fiyat yoktur. Dolayısıyla bunu avantaja dönüştürüp web site sahiplerinden yüksek fiyatlar alanlar maalesef mevcuttur. Seo firmanızı iyi seçip özellikle referans sitelerini inceleyerek iş verilmelidir.

Scroll to Top