Telefon: (532) 397 5241 Eposta: iletisim@haswebtasarim.com

WordPress Yedek Alma (Çok Pratik)

Bu Yazıda Neler Var?

WordPress sitenizin sık sık yedeğini almanızı öneririm. Eğer sitenizi çok sık güncellemiyorsanız, güncelleme sıklığınıza göre de yedek alabilirsiniz. Her ay web sitelerimi güncellediğim için her ay mümkün olduğunca web sitelerimin yedeğini almaya çalışıyorum. Aşağıdaki eklenti ile çok pratik bir şekilde bir kaç tıkla web sitenizin yedeğini alabilirsiniz. Özellikle yeni bir eklenti ekleyecekseniz veya önemli bir işlem yapacaksanız da mutlaka yedek almanızı öneririm.

1- WordPress Yedek Alma Yöntemleri

Bir kaç çeşit yedek alma yöntemi var aslında. Mysql, Myadmin panellerinden de yedek alabilirsiniz. Ancak ben en çok kullandığım ve çok pratik olan eklenti ile bu işi çözüyorum. İçe aktarma işleminde dosya boyutu sorun çıkarabiliyor bazen onu da yazının sonunda çözümünü yazacağım. Eğer wordpress sitenizde çok fazla içerik varsa Mysql daha mantıklı olabilir. Onu da sitenizin büyüklüğüne göre değerlendirebilirsiniz.

2- Adım Adım WordPress Yedek Alma İşlemi:

WordPress panelinden eklentiler bölümünden eklenti arama bölümüne “All In One Migration” yazıyoruz ve arama sonuçlarında çıkan sonuca “Şimdi Kur” diyerek eklentiyi kuruyoruz ve aktif ediyoruz.

Wordpress yedek alma eklentisi kurma
WordPress yedek alma eklentisi kurma

Aklentiyi aktif ettikten sonra sol menüye bir başlık ekleyecektir: All-in-One Wp Migration. Üzerine gelerek açılan pencerede “Dışa Aktar” butonuna basıyoruz.

All in one Wp migration Dışa Aktar
All in one Wp migration Dışa Aktar

Karşımıza eklenti üzerinden dışa aktarma bölümü çıkacak. Bu bölümde “Dışa Aktarım” altında “dosya” butonuna basıyoruz. Eklenti wordpress yedeğini .wpres uzantılı dosya olarak indirmek için sıkıştırma işlemine başlayacak. Bir süre sonra bu işlem bittikten sonra yedeği indirmek için bize download linki verecek ve bu download linkine tıklayacağız:

Wordpress yedeğini indirme linki
WordPress yedeğini indirme linki

İndirme işlemi bittiğinde web sitemizin tamamının yedeği .wpress uzantılı olarak elimizde hazır. Herhangi bir nedenden dolayı yedek yüklemek istediğinizde bu yedeği kullanabileceksiniz. Gördüğünüz gibi bir kaç tıkla web sitemizin komple yedeğini aldık. Yukarıda bahsettiğim gibi bir çok yöntem var yedek almak için. Ama bu yöntem bana çok pratik geliyor. Peki aldığımız wordpress yedeğini nasıl geri yükleyeceğiz?

3- WordPress Yedeğini Geri Yükleme

Aslında yukarıdaki yaptığımız işlemlerin bir nevi tersini yapacağız:

Sol menüden All-in-One Wp Migration başlığı altından bu sefer “İçe Aktar” butonuna basıyoruz. Karşımıza eklentinin içe aktarma bölümü çıkıyor. “İçe aktarma formu” altında “Dosya” butonunu basıyoruz ve daha önce indirdiğimiz .wpress uzantılı yedeğimizi seçiyoruz:

Wordpress yedeğini geri yükleme
WordPress yedeğini geri yükleme

Eklenti önce dosyayı .wpress olarak yüklüyor daha sonra yüklenen dosyayı web sitenin son yedekteki görünümüne dönüştürmek için bizden onay isteyecek, bu onayı da verdikten sonra web sitemizin yedeğinin yüklenme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Dikkat ettiyseniz son resimde file size: 2 Mb gözüküyor. WordPress genelde güvenlik açısından dosya yükleme boyutunu küçük tutmaktadır. Bizim yedeğimiz 80 Mb olduğu için yedek yükleme yapmayacaktır. Bunu aşmak için çok küçük bir eklenti kullanacağız: all-in-one-wp-migration-file-extension. Bu eklentiyi bilgisayarımıza indiriyoruz ve eklentilerden yüklüyoruz ardından aktif ediyoruz. Eski bir eklenti olduğu için bir kaç dakika bekledikten sonra eklentinin güncelliğini kontrol edin, güncelledikten sonra tekrar yedeği geri yükleme işlemine devam edebilirsiniz.

WordPress yedeğini alma ve geri yükleme işlemlerini anlatmaya çalıştım. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız yorum olarak yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yorum Ekleyin


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Haswebtasarim.com | Zirveye çıkmanın en kolay yolu