Telefon: (532) 397 5241 Eposta: iletisim@haswebtasarim.com

WordPress Read More Yazısını Değiştirme % 100

“Read More” yazısını değiştirme bazen sinir bozucu boyuta ulaşabilmektedir. Çoğu tema bunun değişimini tema ayarlarında izin verse de bazı temalarda bunu değiştirmek işkenceye dönüşebilmektedir. Bir çok webmaster için küçük sorunlar saatlerce uğraşmamıza neden olabilir. Aşağıdaki yöntemle bu sorun bir kaç dakika içinde çözüme kavuşacaktır.

4 yöntemle Read More yazısını değiştirmeyi göreceğiz.

Not: Her zaman söylediğimiz gibi bu işlemlerden önce yedek almanız yararınıza olacaktır. Bazı yöntemlerde kodlara müdahale edeceğiz. Sitenin bosulmasını istemeyiz.

Read More Yazısı

1- Tema Ayarlarından “Read More” Yazısınız Değiştirme

Öncelikle WordPress admin paneline giriş yaparak Görünüm altında Özelleştir‘e tıklıyoruz ve bu kısımda Blog ayarlarının olduğu bölümü buluyoruz. Her temada bu kısım farklılık gösterecektir. Tüm menülere tek tek hızlıca bakarak ilgili ayarı bulabilirsiniz. Örneğin ben Frontpages Section başlığı altında buldum Blog ayarlarını. İlgili ayarı bulduktan sonra “Read More” değişimine izin veriyorsa istediğimiz Türkçe kelimeyi buraya yazıyoruz. “Devamı…” “Devamınu Oku” “Okumaya Devam Et” vs.

Read More yazısı Devamı.. olarak değişmiş hali

2- Kodlara Müdahale Ederek “Read More” Yazısını Değiştirme

Bu bölümde biraz kodlara müdahale edeceğiz. Sitenin yedeğini almanızı öneririm. Sitenin admin panelinden Görünüm altında Tema Düzenleyici linkine tıklayarak temanın kod kısmına giriyoruz. Bazı temalar “Bu alt tema bir ebeveyn temadan şablonlar miras almış,” şeklinde başka temanın şablonunu kullanabilir buna dikkat edin. Burada arayacağımız dosya adları index.php, single.php, archive.php, content-page.php, content-single.php, content.php bu dosyaları tek tek kontrol ederek (ctrl + F tuşlarına basarak) “Read More” yazısını arayın. Tüm bulduğunuz yazıları istediğiniz “Devamını oku” şeklindeki yazı ile değiştirin. Cache kullanıyorsanız temizleyerek “Read More” yazısının değiştiğini kontrol edin.

3- Notepad++ ile “Read More” Yazısını Değiştirme

Yukarıdaki işlemler de işe yaramadı ise kod kısmından değiştirme yönteminden son seçeneği deneyebilirsiniz. Bunun için FTP programı ile Public_html dosyasına, ardından wp-includes ardından Themes klasörünü indirin. Notepad++ programını açın ve üstten Ara bölümüne girin ve Dosyalarda Ara butonuna basın ve aranacak terim olarak “Read More” yazın. Alt kısımda bulduğu tüm “Read More” yazılarının yolunu gösterecektir. İlgili klasörlere girerek istediğiniz yazı ile değiştirin ve kaydedin. Ardından Ftp programı ile güncel dosyaları siteye yükleyin ve Cache temizledikten sonra “Read More” yazısının değiştiğini kontrol edin.

4- Eklenti ile “Read More” Yazısını Değiştirme

Yukarıdaki yöntemleri denediniz bir türlü “Read More” yazsını değiştiremediniz. Tema üreticileri bunu neden düşünemez anlamış değilim. En alttaki copyright yazısını bile değiştirmeye izin verirken (ücretsiz temalarda. Ücretlilerde zaten değiştirebiliyorsunuz.) “Read more” yazısını değiştirmeyi izin vermemekteler. Artık son çare olarak eklenti ile değiştirmelisiniz. Bunun için gerekli olan eklentinin adı: More Link Modifier. Admin panelinden eklentiler/yeni ekle yolunu izleyerek arama kutucuğuna “More Link Modifier” yazıyorsunuz. İlk üstte çıkmamaktadır eklenti, alt kısımlarda eklenti ismini arayarak bulduktan sonra yükleyin ve aktif edin. Eklenti Wp Admin panelinde Ayarlar / More Link şeklinde gözükecektir. Eklentiye tıklayarak panele girin. Yapacağınız iki işlem var.
Custom Link Text:  kısmına “[TITLE]Devamı…” yazmanız. “Devamı..” yerine istediğiniz terimi yazabilirsiniz. Ardından Limits for Title başlığı altında Limit title by number of characters seçeneğini işaretleyin. En altta Update Options tıklayarak kaydedin.

Cache temizleyerek sitede “Read More” yazısının değiştiğini görebilirsiniz.

Eklenti ile Read More yazısı değiştirme

Bu yazımızda “Read More” yazsını nasıl değiştireceğimizi 4 başlık altında anlatmaya çalıştık. Bu yöntemlerden size en uygununu uygulayarak çözüme ulaşabilirsiniz. Has Web tasarım ve SEO olarak sizlere mümkün olduğu sürece bilgilendirmeye devam edeceğiz.

8 Comments on “WordPress Read More Yazısını Değiştirme % 100

  • Cevapla

   En sondaki yöntem eklenti ile yapılan ve mutlaka olması lazım. Çünkü sitede read more yazılarını bulup istediğiniz kelimelerle değiştirmenize olanak sağlıyor. Eğer çözüme ulaşamadıysanız temanızı değiştirip denemenizi öneriyorum. Bu durumda sonuç alırsanız sorun temayla ilgili olmaktadır ve tema yapımcısı ile irtibata geçebilirsiniz.

 1. Cevapla

  Ben devamını oku değil de alt kısımda görünen page brake(Pages: 1, 2) yazısını değiştirmek istiyorum onu nasıl yapıcam bulamadım bir türlü yardımcı olur musunuz lütfen

 2. Cevapla

  Yukarıdaki işlemlerin benzerini yapabilirsiniz özellikle 3. seçenekteki % 90 olması gerekir. Genelde bu tür sorunlar ücretsiz temalarda olmaktadır. Dolayısıyla ücretli tema kullanımını her zaman önermişimdir. Eğer web site ismini paylaşırsanız inceleyip geri dönüş sağlayabiliriz.
  Geri bildirimde bulunduğunuz için teşekkür ederiz.

 3. Cevapla

  Butrhan BELLİ, eklenti de işe yaramadıysa tema üreticisiyle iletişime geçebilirsiniz. Ücretli temalarda firma destek vermektedir. Umarım netice alırsınız, bol trafikli günler dilerim.

Yorum Ekleyin


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Haswebtasarim.com | Zirveye çıkmanın en kolay yolu