WordPress’in Yeni Editörü GUTENBERG

WordPress 5.1 sürümü ile birlikte Gutenberg editörü varsayılan editör olarak karşımıza çıktı. Klasik editöre göre bir çok özellik ile gelen WordPress Gutenberg editörünü inceleyeceğiz.

WordPress guteberg editörü

Klasik editörde bazı özellikleri kullanabilmek için ekstra eklenti eklememiz gerekiyordu. Bu sorun ortadan kalkmış gözüküyor. Gutenberg’de en göze çarpan özellik bloklar oldu. Paragrafı yazıp bitirdiğimizde enter tuşuna bastığımızda yeni bir paragrafı otomatik olarak açmaktadır. Kaynak koduna baktığımızda bir <p> kodu ile paragrafın açıldığını görebiliriz.

Gutenberg Editörü Özellikleri

Bir başka yenilik de makaleye resim, video, buton vs. eklemek için sol üstte “+” simgesine basarak ayrı bir pencere açıldığını görüyoruz. Bu pencereden istediğimiz özelliği seçerek makalemize ekleyebiliyoruz. Benim en fazla kullandığım “buton” özelliğidir. Makaledeki yazdığınız kelimelerin sayısını mı merak ediyorsunuz. O zaman sol üstteki “i” simgesine tıklamanız yeterli.

Sayfanın sağ tarafında da makale ve blokun ayarları mevcut. Kategori, öne çıkan resim, bloka renk vs. ekleyebileceğimiz kısım burası. Makaleye yorum ekleme ve yorumu kaldırmayı bu bölümden yapabiliriz.

Gutenberg editörünü eğer sevmezseniz eski editöre de geçiş yapabiliyorsunuz. Bunun için klasik editör eklentisini aktif etmeniz gerekiyor. WordPress 5.1 sürümü ile birlikte gelen Gutenberg editörünü tüm projelerimizde kullanmaktayız. 5.1 ile tüm sitelerimizde aktif ettik. Web tasarım ve SEO’da gelişmeleri yakından takip etmek çok önemlidir. Gelişen teknolojiyi kısa zamanda uygularsanız rekabeti çok yüksek olan bu yarışta geri kalmış olmazsınız.

WordPress klasik editör

Yorum bırakın

Scroll to Top