Telefon: (532) 397 5241 Eposta: iletisim@haswebtasarim.com

Yıllardır SEO İle Nasıl Zirvedeyim

2012 yılı ile birlikte profesyonel olarak Web Tasarım ve SEO hizmeti vermeye başladım. O tarihlerde SEO ile web sitelerini ilk sayfada çıkarmak çok kolaydı. Sayfaya anahtar kelimeleri gömerek kısa zamanda ilk sayfadan geri dönüşüm sağlayabiliyorduk. 2012 yılında yaptığım web sitesi ile SEO’da başarılı bir grafik çizerek günümüze kadar zirvede kalmayı başardım (sektör halı yıkama)

Peki Bu Başarının Sırrı Ne?

Web sitesini ilk sayfaya çıkarmak için 2012 yılında bolca anahtar kelime odaklı makaleler ile bu başarıyı sağladık. 2013 yılı ile birlikte bu sistem Google’ın yayınladığı algoritma ile bıçak keser gibi kesildi ve artık kaliteli içerik ve makale dönemi başladı. Hızlı bir şekilde sitelerimizdeki bu düzenlemeleri yaptık ve ziyaretçi kaybı olmadan güncellemeyi atlattık. Ve zirveden (Google 1-2. sıra) düşmedik.

2012-2013 yıllarında yeni bir sitenin ilk sayfada çıkma süresi ortalama 3-6 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşiyordu. Her geçen gün bu süre uzayarak günümüzde 1-2 yıl arasında bir süreye çıkmış durumda. 2017 yılında yayınladığımız Google’da ilk sayfaya ne kadar sürede çıkarım başlıklı makaleyi inceleyecek olursanız o zaman bile 1 yıl gibi bir süre gerektiğini yazmıştım.

Backlink İle ilk Sayfaya Çıkmak

SEO‘da Backlink (başka sitelerden ana sitemize yapılan link çıkışı demektir) son yıllarda daha sık tartışılır hale gelmiş durumda. Bu işe girdiğim yıllarda aynı anahtar kelime gibi backlink de çok sık bir şekilde başvurulan yöntem idi. Ki biz de kullandık bu yöntemi ve yine zirveden (Google 1-2. sıra) düşmedik.

Kaliteli İçerik Dönemi

Gün geçtikçe kaliteli içeriğin önemi arttı. Artık makaleler 300 kelimeye sığmaz oldu. Daha uzun makaleler daha kaliteli makaleler için uzmanlar çıktı ve artık makale yazarlığı diye ayrı bir sektör var. Bu makale yazarları ücret karşılığı istenilen başlıkta istenilen uzunlukta makaleler yazar oldu. Biz de yapmış olduğumuz web sitelerindeki makaleleri her geçen gün yeni algoritmalara uygun bir şekilde güncelledik ve yine zirveden (Google 1-2. sıra) düşmedik.

SEO için Paravan Siteler

Bir çok domain veya blog siteleri üzerinden sayfa açarak ana sitemize bu sitelerden link çıkışı yapmaya yarayan işlem için açılan bu sitelere paravan siteler denmektedir. Paravan siteler 2018 yılına kadar çok fazla bir şekilde etkisi olan yöntemlerden birisi idi. Sektör ile alakalı bir sürü domain alır içerik olarak bol anahtar kelimeli site yayına alınır ve link çıkışları yapılır. Bu sitemi de zamanında kullandık ve zirveden düşmedik (Google 1. – 2 . sıra! )

Web Sitesinin Doğallığı !

Gün geçtikçe Google kendini geliştirmeye devam etti ve yapay zekayı devreye aldı. Yapay zeka günümüzde de öğrenmeye devam ediyor. Google bir siteyi taradığında sitenin güncelliği, makalenin doğallığı ve kalitesi gibi ana kriterlere göre indeksine eklemektedir. Yapılan bir sorguda saliseler içinde sorguya en yakın sıradaki siteleri bir sıraya sokarak listelemektedir. Böylece kullanıcı aradığını kısa zamanda bularak ihtiyacını görmektedir. Peki kullanıcı Google’ın listelediği sonuçlardan memnun kalmazsa ne olur. Başka arama motorlarına yönelir ki Google bunu hiç istemez. Dolayısıyla doğal yollarla geliştirilen kaliteli siteleri en üste çıkarmak zorunda. Has Web Tasarım ve SEO her zaman kaliteli siteler kurarak zirvede yer almıştır.

Yapay Zeka Dönemi !

Google en doğru sonucu tüketiciye ulaştırmak için büyük yatırımlar yapmaya devam etmektedir. Yıllardır geliştirdiği yapay zekayı gün geçtikçe daha fazla hisseder olduk. Milyarlarca siteyi saniyeler içinde taramak kolay bir iş değildir ve mutlaka yapay zekadan yararlanmak gerekir. Ki bunu en iyi şekilde uygulayan Google. Şöyle örneklemek gerekirse, yeni yapılan bir sorguyu saliseler içinde yorumlayarak en doğru sonucu listelemek ve bu sonucun doğruluğu da % 75 gibi yüksek bir oranda olması yapay zekanın gücü ile alakalıdır. Yıllardır müşterilerimizin web sitelerinde doğal olarak zirvedeki yerimizi korumayı başardık (Google 1. 2. sıra !)

Google’ın İstediğini Vermelisiniz!

Her ne kadar onlarca kriter (sitenin hızı, doğallık, backlink vs…) olsa da Google yapılan sitenin amacına en uygun şekilde dizayn edilmesidir. Hizmet sektöründe siteniz mi var, sektörünüz ile alakalı A’dan Z’ye her türlü bilgiyi siteye tabiri yerindeyse gömmelisiniz. Google bir gün bunun karşılığını verecektir. Elbette teknik olarak daha bir çok kriter mevcuttur. Bu kriterler olmadan sadece yapılan işin siteye eklenmesi yeterli değildir. Has Web Tasarım ve SEO yaptığı sitelerde hizmeti derinlemesine incelemekte ve gerek resim, gerek video gerekse döküman olarak siteye eklemektedir. Google doğal olarak bizi zirveye taşımaktadır.

Şunu unutmamakta fayda var. Google’da çalışan yüzlerce yazılım mühendisi var ve bunlar dünyanın en iyileri arasındadır. Eğer maniple bir işlem düşünüyorsanız merak etmeyin daha önceden google botlarına bu kriter olarak eklenmiştir. Her zaman doğal olun ve başarının adım adım kendiliğinden geldiğini görün.

Google her sorguda en doğru ve en yararlı sonucu kullanıcılara sunmak zorunda ve bunun için müthiş yatırımlar yapmakta.

Sitenizi Has Web Tasarım ve SEO’ya Taşıyın Zirveye Çıkın

Referanslarımızı incelerseniz yapmış olduğumuz siteleri görebilirsiniz. Hepsi Google ilk sayfadaki yerlerinde kullanıcı kazanmaktadır. Siz de sitenizi Has Web Tasarım’a emanet edebilir ve hak ettiğiniz zirvedeki yerinizi alabilirsiniz.

Yorum Ekleyin


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Haswebtasarim.com | Zirveye çıkmanın en kolay yolu