Telefon: (532) 397 5241 Eposta: iletisim@haswebtasarim.com

Google’da ne kadar sürede ilk sayfaya çıkarım?

Google’da ilk sayfada çıkmak, Google ilk sayfa! Google’da zirvede yer almak, Google’da 1. sıradayım! Hepsi kulağa hoş geliyor öyle değil mi? Bu makaleyi 7 Mart 2017 yazmışım ve üzerinden yıllar geçmiş.

Günümüzde Google’ın web sitelerine bakış açısı değişmedi (en yararlı siteyi en hızlı şekilde kullanıcıya sunmak) ve bu doğrultuda her geçen gün kendini geliştirmek için çalıştı ve hala da çalışıyor. Dolayısıyla yapay zekanın da katkısı ile artık yeni sitelere daha temkinli davranmaya başladı.

Google’da ilk sayfaya çıkmanın ortalama 1 yılı bulacağından bahsetmiştik. Artık bu günümüzde 1 yılı da geçmektedir. Neden? Çünkü yeni bir site zaten sıfırdan yarışa katılmaktadır. Ama rakipler yıllardır yarışın içinde ve özellikle ilk sayfadaki web siteleri artık parsellemiş durumdalar.

Dünyanın en büyük arama motoru Google, digital mecranın lideri ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. Özellikle akıllı telefonların hızlı bir şekilde yayılması ile artık günümüzde online olmayan kişi sayısı çok çok azaldı. Bilgiye ulaşma süresi de paralel olarak çok kısaldı. Herhangi bir şeyi aramak için online olan kullanıcıların % 85 ( 2019 verileri ) gibi yüksek bir oranı Google’ı kullanmaktadır.

Google İlk Sayfanın Önemi!

Hal böyle olunca küçük bir kobiden tutun milyar $’lık büyük marka firmalara kadar herkesin gözü de doğal olarak Google’da ilk sayfa. İlk sayfa dememizin sebebi kullanıcıların çoğunluğu aradığını ilk sayfadan bulabilmektedir. Aşağılarda bunu daha da ayrıntılı anlatmaya çalışacağım. Peki ilk sayfaya çıkmak kolay mı? İlk sayfaya ne kadar sürede çıkarım? İlk sayfada çıkmam için neler yapmam gerekiyor. Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

googleda ne kadar sürede ilk sayfaya çıkarım

Google ilk sayfada çıkmak!

Yukarıda da bahsettiğim gibi online olan kullanıcıların ortalama % 85’i aradığını ilk sayfada bulmaktadır. Ortalama % 10 luk bir kısım da genelde araştırma konuları veya e ticaret ürünlerini aramaktadır. Herhangi bir firma daha fazla kitleye hitap edebilmek için ilk olarak profesyonel bir firmadan destek alması kısa zamanda sonuç elde etmesi için iyi bir karar olacaktır. Tecrübelerime dayanarak incelediğim bir çok internet sitesinde o kadar bariz hatalar çıkıyor ki insanın şaşırmaması elde değil. Bu hataları firma sahibine ilettiğimde geçirdiği gereksiz zamanın pişmanlığını görebiliyorum.

Peki  ne yapmalı?

Yapılacak iş aslında biraz basit; öncelikle firmanın veya internet sitesi sahibinin bir strateji belirlemesi gerekir. Bunlar:

  1. Görsel reklam: Görsel reklamı çok çeşitlendirmek mümkün, tv reklamlarından tutun, el ilanı, broşür, kartvizite kadar çoğaltmak mümkün.
  2. Sosyal medya: Günümüzde online olan hemen her kullanıcı en az bir tane sosyal medyayı kullanmaktadır. İlerlemek için güzel bir yol olabilir.
  3. Google ads: Bir çoğumuz google reklamlarını bilir. Aramalarda son güncelleme ile ilk 4 sırada çıkan kısımdır. Tamamen bütçenize göre belirleyebileceğiniz bu reklam yönetimi de ilerlemek için seçilebilecek bir yöntemdir.
  4. Google doğal arama sonuçları: Bu son seçenekte devreye bir nevi SEO kısmı girmektedir. İlk sırada çıkmak için iyi bir seo uzmanı ile çalışmak diğer yöntemlerin önüne geçebilir.

Şimdi son seçenek olan doğal arama sonuçlarını inceleyelim. Dediğim gibi kullanıcıların büyük bir kısmı aradığını ilk sayfada bulmaktadır. Yani bir firma veya bir şahıs web sitesinin ilk sayfaya çıkması lazım ki istediği kitleye ulaşabilsin. Geçenlerde bu konu ile ilgili Ahrefs firması güzel bir analiz yayınladı. https://ahrefs.com/blog/how-long-does-it-take-to-rank/

google ilk sayfa sıralama analizi

Sayfayı incelediğimizde doğal arama sonuçlarındaki ilk sayfada yer alan sitelerin sadece % 22’i bir yaşından küçüktür. Hatta Ahrefs bu siteleri şanslı olarak nitelendirse de aslında bu sitelerin iyi bir seo çalışmasıyla bu başarıyı elde ettiği aşikardır.

Bir sitenin Google’da ilk sayfaya çıkması ne kadar sürer?

Anahtar kelimelerin sonuçlandığı ilk sayfadaki sitelerin sadece % 5’i son bir yılda oluşturulmuştur. Bu kısmın da çoğunluğu 6 ay içinde bunu başarmıştır. Bu analizlerdeki anahtar kelimenin rekabeti bu faktörleri etkileyen en büyük etkendir. Rekabet çoğaldıkça ilk sayfaya çıkmak da ters orantı olarak zorlaşacaktır. Bir anahtar kelimede ilk sayfaya çıkmak için belirlenen süre de ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanacaktır. Bunun için de yukarıda bahsettiğim iyi bir SEO çalışması gerekir. Burada en büyük görev de Webmaster’a düşmektedir. Genelde firma sahipleri veya kişiler web sitesi yaptırmak için ilk olarak webmaster ile görüşmekte ve kendine uygun gördüğü bir web tasarım firması ile sitesini yaptırmaktadır. Eğer web tasarım firması bu işi layıkıyla yapıyorsa işin başından yetkili kişiyi bilgilendirmeli, çizeceği yolu belirlemeli daha sonra site tasarımına geçmelidir. Ancak bir çok webmaster bu konuyu es geçerek sırf işi almak için site tanıtımının en önemli mecrası olan doğal aramalarda çıkması konusunu es geçmektedir.

Site sahiplerine önerim

Sonuç olarak bir web sitesi yaptırmak isteyen kişi yada firma yetkilisi, iyi bir strateji belirlemeli, ardından o çizdiği yolda ilerlemek için işin profesyonelleri (iyi bir sosyal medya uzmanı, iyi bir webmaster, iyi bir SEO uzmanı) ile çalışarak istediği sonuca kısa zamanda ulaşabilecektir. Has web tasarım olarak sektörde 5. yılımı kutladığım bu günlerde geride bıraktığım süreç içinde müşterilerimden hiç bir tane kayıp vermeden her geçen gün portföyüme yeni siteler eklemekteyim. Bu da sektörde doğru yolda olduğumun en büyük göstergesi ve referansıdır.

Yorum Ekleyin


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Haswebtasarim.com | Zirveye çıkmanın en kolay yolu