googleda ne kadar sürede ilk sayfaya çıkarım

Google’ın İlk Sayfasına Nasıl Çıkılır? 2024’te Etkili 15 Yöntem

Google’da ilk sayfaya çıkmak için yapılması gereken bir çok işlem vardır. Bu sayfada en etkili 15 adımı sizler için yazmaya çalışacağız. Google’da herhangi bir terimi arattığınızda onlarca hatta yüzlerce sayfa karşınıza çıkar. Eğer işletmeniz Google’da yer alıyorsa ve organik trafikten yararlanmak istiyorsanız arama sonuç sayfalarından ilk sayfada hatta ilk sıralarda yer almalısınız. Şimdi kullanıcı deyiminden sayfanın açılış hızına kadar Google İlk Sayfada nasıl yer alabilirsiniz, neler yapmalısınız, en etkili 15 adımı gelin beraber inceleyelim.

Google İlk Sayfa

Günümüzde Google’ın web sitelerine bakış açısı; en yararlı siteyi en hızlı şekilde kullanıcıya sunmak ve bu doğrultuda her geçen gün kendini geliştirmek için her gün yeni yeni güncellemeler yayınlamaktadır. Dolayısıyla yapay zekanın da katkısı ile artık yeni sitelere daha temkinli davranmaya başladı.

Tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki Google ilk sayfaya çıkmanın süresi 6 ay ile 1 yılı bulabilmektedir. Bu süreç günümüzde 1 yılı da geçmektedir. Çünkü yeni bir site yıllardır arama sonuçlarında yer alan web siteleri ile rekabete girmektedir. İlk sayfadaki siteler tabiri caizse google ilk sayfasını parsellemiş diyebiliriz.

Dünyanın en büyük arama motoru Google, dijital mecranın lideri ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. Özellikle akıllı telefonların hızlı bir şekilde yayılması ile artık günümüzde online olmayan kişi sayısı çok çok azalmış durumda. Bilgiye ulaşma süresi de paralel olarak çok kısaldı. Herhangi bir şeyi aramak için online olan kullanıcıların % 85 ( 2022 Tüik verileri ) gibi yüksek bir oranı interneti kullanmaktadır.

Google İlk Sayfanın Önemi!

Hal böyle olunca küçük bir işletmeden tutun milyarlık büyük firmalara kadar herkesin gözü de doğal olarak Google’da ilk sayfadadır. İlk sayfa dememizin sebebi kullanıcıların çoğunluğu aradığını ilk sayfadan bulabilmektedir. Aşağılarda bunu daha da ayrıntılı anlatmaya çalışacağız. Peki ilk sayfaya çıkmak kolay mı? İlk sayfaya ne kadar sürede çıkarım? İlk sayfada çıkmam için neler yapmam gerekiyor. Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

googleda ne kadar sürede ilk sayfaya çıkarım

Google ilk sayfada çıkmak!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi online olan kullanıcıların ortalama % 85’i aradığını ilk sayfada bulmaktadır. Ortalama % 10 luk bir kısım da genelde araştırma konuları veya e ticaret ürünlerini aramaktadır. Herhangi bir firma daha fazla kitleye hitap edebilmek için ilk olarak profesyonel bir web tasarım firmasından destek alması kısa zamanda sonuç elde etmesi için iyi bir karar olacaktır. Tecrübelerimize dayanarak incelediğimiz bir çok internet sitesinde o kadar bariz hatalar çıkıyor ki insanın şaşırmaması elde değil. Bu hataları firma sahibine ilettiğimizde geçirdiği gereksiz zamanın pişmanlığını görebiliyoruz.

Google’da İlk Sayfaya Çıkmak İçin Etkili 15 Yöntem:

 1. Anahtar Kelime Araştırması: Başarının İlk Adımı
 2. İçerik Kalitesi: Nasıl Fark Yaratılır?
 3. Site Hızı Optimizasyonu: Neden Önemli?
 4. Mobil Uyumluluk: Günümüzün SEO Gerçeği
 5. Backlinkler: Otoritenizi Nasıl Artırırsınız?
 6. Kullanıcı Deneyimi: Sitenizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?
 7. Sosyal Medya Etkileşimi: SEO’ya Katkısı Nedir?
 8. Teknik SEO: Web Sitenizin Temelleri
 9. İçerik Güncellemeleri: Yenilikçi Yaklaşımlar
 10. Site İçi Bağlantılar: Yapısal Önemi
 11. Anahtar Kelime Yoğunluğu: Dengeyi Bulmak
 12. Google My Business ve Yerel SEO
 13. Meta Etiketlerin Gücü: Nasıl Doğru Kullanılır?
 14. Rakip Analizi: Pazardaki Yeriniz
 15. SEO İzleme ve Değerlendirme: Sürekli Gelişim

Google Arama Sonuç Sayfası:

Herhangi bir anahtar kelimeyi Google’da arattığımızda aşağıdakine benzer bir sayfa çıkmaktadır karşımıza. Her ne kadar anahtar kelimeye göre değişse de bu sonuç sayfası genel olarak bu şekildedir: İlk 4 sıra google reklamları, sonra eğer hizmet sektörü ise haritalar ve son olarak organik sonuçlar. Resme tıklayarak daha büyük olarak görüntüleyebilirsiniz.

Google arama sonuç sayfası

Google İlk Sayfada Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle google’dan müşteri çekmek için bir strateji belirlemeniz gerekir. Biz en iyi sonucu bu 3 maddeyi de aynı anda uygulayarak alınabildiğini söyleyebiliriz. Bunlar:

 1. Google ads: Bir çoğumuz google reklamlarını bilir. Yukarıdaki resimde ilk bölümde google reklamları görülmektedir. Aramalarda son güncelleme ile ilk 4 sırada çıkan kısımdır. Tamamen bütçenize göre belirleyebileceğiniz bu reklam yönetimi de ilerlemek için seçilebilecek bir yöntemdir.
 2. Google doğal arama sonuçları: Bu seçenekte devreye SEO kısmı girmektedir. İlk sırada çıkmak için iyi bir seo uzmanı ile çalışmak yapacağınız ilk adımlardan birisidir. Bunun için aylık bir bütçe ayırmanız ve düzenli olarak analizlerle ilerlemenizi görmeniz faydalı olacaktır.
 3. Sosyal medya: Günümüzde online olan hemen her kullanıcı en az bir tane sosyal medyayı kullanmaktadır. Sosyal medyada ücretsiz olarak ürünlerinizi/hizmetlerinizi paylaşabilir ekstra reklam vererek daha fazla kullanıcıya erişebilirsiniz.

Şimdi 2. seçenek olan doğal arama sonuçlarını inceleyelim. Dediğimiz gibi kullanıcıların büyük bir kısmı aradığını ilk sayfada bulmaktadır. Yani bir firma veya bir şahıs web sitesinin ilk sayfaya çıkması lazım ki istediği kitleye ulaşabilsin. 2017 yılında ahfres firmasının yayınladığı aşağıdaki grafikte ilk sıralardaki web sitelerinin alt sıradaki web sitelerinden daha uzun süre mevcut konumunu koruduğu görülmektedir.

https://ahrefs.com/blog/how-long-does-it-take-to-rank/

google ilk sayfa sıralama analizi

Grafiği incelediğimizde doğal arama sonuçlarındaki ilk sayfada yer alan sitelerin sadece % 22’i bir yaşından küçüktür. Hatta Ahrefs bu siteleri şanslı olarak nitelendirse de aslında bu sitelerin iyi bir seo çalışmasıyla bu başarıyı elde ettiği aşikardır.

Bir sitenin Google’da ilk sayfaya çıkması ne kadar sürer?

Anahtar kelimelerin sonuçlandığı ilk sayfadaki sitelerin sadece % 5’i son bir yılda oluşturulmuştur. Bu kısmın da çoğunluğu 6 ay içinde bunu başarmıştır. Bu analizlerdeki anahtar kelimenin rekabeti bu faktörleri etkileyen en büyük etkendir. Rekabet çoğaldıkça ilk sayfaya çıkmak da ters orantı olarak zorlaşacaktır. Bir anahtar kelimede ilk sayfaya çıkmak için belirlenen süre de ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanacaktır. Bunun için de yukarıda bahsettiğimiz iyi bir SEO çalışması gerekir. Burada en büyük görev de seo uzmanına düşmektedir. Genelde firma sahipleri veya kişiler web sitesi yaptırmak için ilk olarak web tasarımcı ile görüşmekte ve kendine uygun gördüğü bir web tasarım firması ile sitesini yaptırmaktadır. Eğer web tasarım firması bu işi layıkıyla yapıyorsa işin başından yetkili kişiyi bilgilendirmeli, çizeceği yolu belirlemeli daha sonra site tasarımına geçmelidir. Ancak bir çok webmaster bu konuyu es geçerek sırf işi almak için site tanıtımının en önemli mecrası olan doğal aramalarda çıkması konusunu es geçmektedir.

Yukarıda Ahfres’in grafiğini paylaşmıştık, şimdi de Semrush bu konuda ne diyor ona bakalım:

Mart 2023 te yayınladığı makalede ayrıntılı olarak işlemiştir. 28000 ‘den fazla web sitesini analiz etmişlerdir.

Samrush’tan:

* İncelediğimiz 28.000 alandan yalnızca %7,65’i, tüm çalışma süresi boyunca (13 ay) içerik sıralamasında ilk 100’e girdi.
* 13 ay boyunca ilk 100’de yer alan alanların neredeyse tamamı (%92,3) en az bir geri bağlantıya sahipti.
* 6. ayda, alan adlarının yalnızca %19’u ilk 10’da yer almaya başladı ve dönem sonuna kadar orada kaldı.
* İlk 10’a giremeyen alan adlarının %55,1’inin geri bağlantısı yoktu. 
* Sitelerin ilk %10’u için ortalama anahtar kelime uzunluğu 3,2 ila 3,5 kelime arasında değişmektedir.
* Daha uzun içerik daha iyi performans gösterdi – en üst konumlardaki içerik sıralaması, diğer alt sıralardaki parçalara göre ortalama 3,5 kat daha uzundu 
* Üst sıralardaki alan adları, alt sıradaki sitelere kıyasla genel olarak daha iyi site sağlığı sağladı,
* İlk sayfaya çıkan web siteleri ortalama 4000 trafik almıştır.

İlk maddede görüldüğü gibi 28.000 alan adından sadece %7’si ilk 100’e girebilmiştir. Geriye kalan web siteleri bu anlamda işlevsiz boşa vakit kaybı anlamında gelmektedir (eğer google reklamı vermiyorsa). Bir diğer ilginç konu ise ilk sayfaya çıkan web sitelerinin ortalama aylık 4000 trafik almasıdır. Bu da müşteri kitlenizin kat kat artması anlamına gelmektedir.

Backlinklerin Etkisi

Google’ın birinci sayfasında yer almak için backlinklerin (farklı sitelerden sizin sitenize çıkan linkler) etkisi hayli fazladır. Hiç backlink almayan web sitelerin ilk sayfaya çıkması hayli zordur. Bu noktada backlinklerin kalitesi çok önemlidir. Rastgele alınan backlinklerin yararından çok zararı olacaktır.

Web Sitenin Kalitesi Google İlk Sayfada Çıkmak İçin Önemli Bir Faktördür

Web sitenizin kalitesi en önemli faktörlerden birisidir. Gelişen teknoloji ile sık sık kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak güncellenen web sitesi daha hızlı yükselecek ve yerini koruyacaktır. Basit bir örnek vermek gerekirse, mobil internetin gelişmediği yıllarda sadece masa üstü bilgisayarlar için tasarlanan web siteleri günümüzde responsive dediğimiz her türlü cihazda (mobil telefon, tablet, laptop, masa üstü bilgisayar) sorunsuz çalışan web siteleri tasarlanmaktadır. Aşağıda responsive bir site tasarımı görülmektedir.

Responsive mobile site

Site sahiplerine önerimiz:

Sonuç olarak bir web sitesi yaptırmak isteyen kişi yada firma yetkilisi, iyi bir strateji belirlemeli, ardından o çizdiği yolda ilerlemek için işin profesyonelleri (iyi bir sosyal medya uzmanı, iyi bir webmaster, iyi bir SEO uzmanı) ile çalışarak istediği sonuca kısa zamanda ulaşabilecektir. Has Web Tasarım ve SEO® sektörde 2012 yılından beri yer almış ve onlarca müşteriye hizmet vermiştir. Tecrübesiyle özellikle hizmet sektöründe web sitelerini ortalama 1 yılda google ilk sayfaya taşımaktadır. Bu konuda ücretsiz teklif alabilirsiniz. bol trafikli günler dileriz.

Yorum bırakın

Scroll to Top