Telefon: (532) 397 5241 Eposta: iletisim@haswebtasarim.com

WordPress Kategoriye Başlık ve Açıklama Ekleme (title and description)

WordPress’te kategori düzenlemek çok zor idi, ancak bunu eklentiler ile aşmak artık kolay. Küçük web siteleri için bu sorun olmasa da büyük siteler için (50+) bu büyük sorun teşkil etmektedir.

WordPress Kategori Açıklaması Gösterme

Worpress kategoriye başlık eklemek için iki eklentiden birisini kullanabilirsiniz. Yoast SEO ve All in One SEO Pack. Ben her iki eklentiyi ihtiyacıma göre kullanıyorum. All in one SEO eklentisi açıkcası kategori kısmında daha pasif kalıyor ve pro sürümüne yükseltmenizi istiyor.

Yoast Seo eklentisi ile Kategoriye Başlık ve Açıklama Ekleme

Yoastta kategoriye başlık ve açıklama eklerken ise normal sayfa eklerken yaptığınız işlemlerin benzerini yapıyorsunuz. İhtiyacınıza göre seo eklentisini seçtikten sonra ilgili ayarları yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

WordPress kategoriye başlık ve açıklama ekleme

Yoast Kategoriye başlık ve açıklama ekleme

Yoastta bu şekilde kategoriye başlık ve açıklama ekleyebiliyoruz. Peki All in one SEO eklenetisinde bunu nasıl yapacağız derseniz o da şu şekilde:

All in One SEO ile kategoriye başlık ve açıklama ekleme:

All in one SEO ayarlarına gidiyoruz ve Kategori başlığı yanına %category_title% – %site_title% karakterlerini yazıyoruz aşağıdaki resimdeki gibi. Böylelikle kategoriye verdiğimiz adın sonuna site ismini ekleyebileceğiz. Açıklama için kategori sayfasına gidiyoruz ve tanım yazan bölüme kategori sayfası ile ilgili bir cümlelik tanım yazıyoruz. Bu tanım sayfa kaynağında ve Google arama sonuç sayfasında Description bölümünde gözükecektir. Eğer uzun yazarsanız yazının bir bölümü çıkmayacaktır. Ortalama 150-170 karakter arası öneririm.

All in one Seo ile kategoriye başlık ve açıklama ekleme
All in one Seo kategoriye açıklama ekleme

Not: bir çok ücretsiz temalarda kategori altına yazdığınız tanım (description) sitede gözükmeyecektir. Dolayısıyla ücretli tema kullanmanızı ve seo açısından da artıları olduğu için mutlaka premium theme kullanmanızı öneririm. 

Yorum Ekleyin


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Haswebtasarim.com | Zirveye çıkmanın en kolay yolu