Yoast SEO

Worpdress SEO eklentilerinden en çok kullanılan Yoast SEO eklentisinin özelliklerini, artılarını ve eksilerini bu makalemizde anlatmaya çalışacağız. Her ne kadar sitenize göre eklenti kullanacak olsanız da en çok kullanılan Yoast SEO ve All in One SEO Pack eklentilerinden birisini tercih edebilirsiniz.

WordPress SEO Eklentisi Yoast SEO

Yoast SEO, wordpreessin en çok kullanılan seo eklentisidir. Eklentiler kısmından “Yoast SEO ” yazarak indirip aktif ettiğinizde ayarlara geçebilirsiniz. Öne çıkan en önemli özelliği yazılan makalenin bazı kriterleri karşılayıp karşılamadığını göstermesidir. Google’ın kabul görmüş bazı kriterlerini makalede uygulayarak ön bilgi vermesi Yoast’ın daha çok kullanılmasının önünü açmıştır.

Yoast SEO Eklentisi

Makaleye başlık ve açıklama (title and description) ekleme ve karakter sayısını görme, anahtar kelime ekleme(google etkisiz olarak nitelemekte), makalenin bazı kriterleri karşıladığında yeşil karşılamadığında kırmızı nokta olarak gösterme Yoast’ın öne çıkan özelliklerinden bir kaçıdır.

Yoast SEO Ayarları

Sol menüden Genel Ayarlara tıklayarak Ayarlar bölümüne geçebilirsiniz. Yoast SEO varsayılan olarak bir çok ayar kurulu olarak gelmektedir. Yoast’ın eksilerinden en önemlisi Analytics kodunu eklenti üzerinden eklenememesidir. Bunu ya sitenin kod kısmından ekleyerek ya da başka eklenti ekleyerek analyticsi aktif edebilirsiniz. Her özellik için eklenti eklemeyi sevmediğim için analytics için sitenin kod kısmını kullanmaktayım.

Genel Ayarlar: Dashboard-Features-Web Yöneticisi Araçları
Dashboard bölümünde siteniz ile ilgili problem olduğunda uyarı ggöstermektedir. Features bölümünde ayarlar genel olarak kurulu gelmektedir. Web yöneticisi Araçlarında Google, Bing, Yandex verification code‘larını bu bölüme girmenizi istemektedir. Hangisini kullanıyorsanız bu bölüme ilgili kodu yazabilirsiniz.

Yoast SEO Search Appearance Ayarları

Search Appearance – Yoast SEO:
Bu bölümde siteniz için gerekli olan diğer ayarlar mevcuttur. Bu bölüm de varsayılan olarak ayarlar kurulu gelmektedir. Yine isteğe göre ayarlar incelenip değişiklik yapılabilir. Örneğin kategori bölümünde varsayılan olarak “domainismi/category/yeniaçılankategori ” gelmektedir. Bu da bir çok webmaster için can sıkıcı bir durumdur. Yoast Kategori ayarlarından category kısmını kaldırabilirsiniz pratik olarak. Diğer ayarları da inceleyerek değiştirmeniz mümkün.

WordPress Seo eklentilerinden en fazla kullanılan SEO eklentisini bu sayfada anlatmaya çalıştık. web sitenizin ihtiyacına göre SEO eklentisini seçerek sitenize kurabilirsiniz. İsterseniz ücretli olan premium seçeneğini de düşünebilirsiniz. Önerim orta ölçekli siteler için Yoast SEO eklentisini rahatlıkla kullanmanız yönünde olacaktır.

Has Web Tasarım ve SEO, Yoast ve All in One SEO eklentilerinden ihtiyaca göre uygun olanı tercih etmektedir. Müşterilerimizin web siteleri kullanım amacı veya SEO açısından farklılıklar gösterdiği için hangi eklenti daha uygun ise onu tercih etmekteyiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi SEO işi sadece eklenti ile bitmemektedir. Eklenti sadece yaptığımız seo işini daha kontrollü ve iplerin elimizde olmasını sağlamaktadır. Profesyonel SEO desteği için bize ulaşmanız yeterlidir.

Yorum bırakın

Scroll to Top